Léčba BHP metodou REZŪM

Moderní léčebná metoda REZŪM využívá přirozenou energii vodní páry k úlevě od příznaků spojených s benigní hyperplazií prostaty (BHP).

Při jedné aplikaci prostupuje vodní pára do ohraničeného prostoru prostatické tkáně po dobu devíti vteřin. Následně kondenzuje na buňkách a mění skupenství zpět na kapalné. Uvolněná energie je natolik silná, že zasažené buňky usmrtí. Tyto odumřelé buňky tělo časem odstraní zcela přirozenou cestou – hojením. Prostata se tak zmenší a dojde k uvolnění tlaku na močovou trubici a tím i k ústupu příznaků BPH.

Tato supermoderní technologie je vhodná pro léčbu nezhoubného zbytnění prostaty o velikosti 30 ml až 80 ml (úspěšně již ale byli léčeni i pacienti s dvojnásobnou velikostí) u mužů nad padesát let. Na rozdíl od konvenční endoskopické operace, laserové operace či radiofrekvenční ablace, nevyžaduje Rezum hospitalizaci, tedy delší pobyt v nemocnici. Výkon je velmi krátký (jedná se o několik minut) a je prováděn v lokálním znecitlivění. Také rekonvalescence probíhá mnohem rychleji než u standardních metod.

Počátky nové technologie sledoval prof. Pacík od roku 2012, kdy spolupracoval na vývoji s americkými kolegy. Stál u zrodu této nové technologie, která má za sebou jak klinické studie (kde sloužil jako vedoucí výzkumník) na americkém či evropském kontinentu, tak i potřebné regulatorní schválení v rámci ČR. Výkon byl do 31. 7. 2020 prováděn ve FN Brno. Od toho data bylo provádění výkonů zde definitivně ukončeno a od září 2020 je přesunuto do privátní nemocnice SURGAL CLINIC.

Odkaz na článek REZUM. Od prvního nápadu přes experiment a klinické studie až k běžné klinické praxi Zdroj: Česká urologie, 2021, 25 (4), 262 - 270

Odkaz na článek REZUM – nová a nejméně invazivní instrumentální metoda léčby nezhoubného zbytnění prostaty. Alternativa medikamentózní léčby? Zdroj: MEDICÍNA PO PROMOCI, číslo 4/2022

Více informací obdržíte na rezum@urologiebrno.cz.